A- A A+

Urząd Gminy w Wilkowicach

43-365 Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
tel. +48 33 499 00 77
fax. +48 33 817 30 43
Wtorek, 11:55, 11 Marzec 2014
B 120 164 16777215 0   images stories karta ratownicza

Akcja ratownicza związana z bezpiecznym dotarciem do poszkodowanych w wypadkach drogowych to duże wyzwanie dla zespołu ratowniczego. Setki modeli samochodów, a każdy ma w innym miejscu istotne dla szybkiego przeprowadzenia akcji elementy, takie jak np. wzmocnienia karoserii, gazowe naboje do „wyrzutu” poduszek powietrznych, akumulator itp.. Gdy strażak specjalnymi nożycami natknie się na takie wzmocnienie lub nabój gazowy może uszkodzić sprzęt ratowniczy lub ulec wypadkowi. W wielu przypadkach znalezienie i odłączanie akumulatora też nie jest łatwe.

8 stycznia 2014 roku komendant główny PSP – gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego – Jakub Faryś oraz prezes Związku Dealerów Samochodów – Marek Konieczny podpisali list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy w celu zwiększenia skuteczności prowadzonych działań ratowniczych. Podpisanie listu odbyło się w Jednostce Ratowniczo–Gaśniczej nr 10 w Warszawie. Po podpisaniu dokumentu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca akcję społeczną „KARTY RATOWNICZE W POJEŹDZIE”.
Podstawowym celem akcji jest ułatwienie działań zespołów ratowniczych, poprawa bezpieczeństwa ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych i wyposażenie jak największej ilości pojazdów w Polsce w karty ratownicze i nalepki. Gdy liczy się każda sekunda, karta taka może uratować życie skracając czas prowadzenia akcji ratowniczej nawet o 30 procent.

Karta ratownicza to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowieniem wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa, zbiornika paliwa czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. Jest przygotowana przez producenta danego auta.

Podpisanie listu intencyjnego zobowiązało strony do podjęcia działań w celu zwiększenia skuteczności prowadzenia działań poprzez popularyzację i stosowanie wspomnianych kart w pojazdach. Do listu, za zgodą jego stron, mogą przystąpić inne osoby lub organizacje, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stacje dealerskiej będą wyposażać chętnych właścicieli pojazdów w kartę odpowiednią dla danej marki i modelu oraz w nalepkę informacyjną. Jeśli kierowca będzie miał oznaczony swój pojazd nalepką informującą o posiadaniu w pojeździe karty ratowniczej to Zespół Ratowniczy będzie wiedział jak najszybciej, najsprawniej wydostać poszkodowanego/poszkodowanych z pojazdu. Karta ratownicza zawsze umieszczana jest za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy (tam też będą jej szukać Zespoły Ratownicze). Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu właśnie służy umieszczenie w samochodzie specjalnej nalepki. Nalepka przyklejona powinna być od wewnątrz (dolny lewy róg przedniej szyby od strony kierowcy).

Więcej informacji o kartach, jak je zdobyć i gdzie oraz wzory kart dla poszczególnych marek i modeli samochodów w serwisie internetowym  kartyratownicze.pl

Informacje także w serwisie straz.gov.pl

ŹRÓDŁO: PSP BIELSKO-BIAŁA

LINK DO ARTYKUŁU >>

Czwartek, 14:58, 12 Listopad 2020

Rolniku, weź udział w spisie!

Czytaj dalej »
Piątek, 10:56, 13 Listopad 2020

Zdalna Szkoła+

Czytaj dalej »
Obrazek 0 z 0