A- A A+

Urząd Gminy w Wilkowicach

43-365 Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
tel. +48 33 499 00 77
fax. +48 33 817 30 43
Wtorek, 15:00, 19 Marzec 2013
Ksiadzrm

W Bystrej w parafii pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa 10 marca miała miejsce uroczystość 65. rocznicy śmierci ks. majora Rudolfa Marszałka zamordowanego przez komunistów kapelana Wojska Polskiego, chrystusowca, działacza harcerstwa i Sodalicji Mariańskiej, misjonarza, pierwszego proboszcza parafii w Bystrej Krakowskiej.
Podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej modlono się za duszę kapłana -męczennika, odbył się Apel Poległych i odsłonięto przy kościele pamiątkową tablicę.
Rudolf Marszałek ur. się 29 sierpnia 1911 roku w podbielskich Komorowicach. Był uczniem Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku. Działał aktywnie w Sodalicji Mariańskiej i harcerstwie. W 1928 roku pojechał na Światowy Zlot harcerstwa w Cambridge. Po ukończeniu kursów w szkole Podchorążych Piechoty w Zambrowie w 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie wstąpił do Seminarium Zagranicznego Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców w Potulicach, koło Bydgoszczy. Święcenia kapłańskie przyjął w marcu 1939 roku, po ukończeniu studiów teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku służył jako kapelan 58 Pułku Piechoty. Po kapitulacji Warszawy trafił do więzienia na Pawiaku. Po wyjściu utworzył konspiracyjną organizację wojskową Łańcuch Wolnych Polaków, zamienioną potem na Orzeł Biały. Pod dekonspiracji otrzymał rozkaz wyjazdu na Węgry. Po zatrzymaniu trafił do niemieckich obozów koncentracyjnych w Mauthausen i Gusen. W 1941 r. został skazany na 1,5 roku więzienia. Na początku 1943 roku powrócił do Bielska. Został rektorem kościoła w Bystrej Krakowskiej oraz kapelanem Batalionów Chłopskich na Śląsku Cieszyńskim. Wkrótce został też duszpasterzem działających w regionie oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych. W październiku 1945 r. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina mianował ks. Marszałka kapelanem w Norymberdze, a płk Antoni Szacki majorem i oficerem do spraw specjalnych Grupy Operacyjnej Zachód NSZ. W grudniu 1945 r. ks. Marszałek powrócił do kraju. Objął probostwo w Bystrej Śląskiej i Mikuszowicach Śląskich. Został kapelanem oddziału partyzanckiego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Po krótkim wyjeździe do Niemiec w listopadzie 1946 roku ks. Marszałek, pseudonim „Opoka” powrócił do kraju, gdzie szybko trafia w ręce UB.W styczniu 1947 r. został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Tu zostaje poddany torturom, a w styczniu 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na trzykrotną karę śmierci oraz przepadek mienia za usiłowanie zmiany przemocą ustroju państwa, dezercję, grabież oraz przekazanie tajemnic państwowych. Najwyższy Sąd Wojskowy odrzucił skargę obrońcy, a prezydent Bolesław Bierut odrzucił prośbę o ułaskawienie. Ks. mjr Rudolf Marszałek został strzałem w tył głowy stracony 10 marca 1948 roku o godz. 21.55 w mokotowskim więzieniu, mając zaledwie 37 lat. Ciało pochowano potajemnie w Dolinie Służewieckiej. Przez szereg lat próbowano zatrzeć pamięć o nim tak, jak odmówiono mu oznakowanego grobu.

Jego  życiorysie wciąż jest wiele białych plam, które mamy  nadzieję wyjaśnić, dzięki pomocy znajomych bohaterskiego księdza i rodziny. Obowiązkiem żyjących jest pamięć o takich postaciach jak ks. Marszałek  oraz doprowadzenie do procesu beatyfikacyjnego ofiar powojennego terroru komunistycznego w latach 1945-1956. – mówił ks. profesor B. Kołodziej.

W 65 rocznicę śmierci ks, Rudolfa Marszałka udział wzięli posłowie Stanisław Szwed, Jacek Falfus, Stanisław Pięta, wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, radny Rady Powiatu Grzegorz Gabor, wójt gminy Wilkowice Mieczysław Rączka i przewodniczący Rady Gminy Wilkowic Bartosz Olma oraz licznie zgromadzone poczty sztandarowe, delegacje organizacji z całego regonu i mieszkańcy sołectwa Bystra.

Po uroczystościach można było zwiedzić także wystawę poświęconą pamięci ks. Marszałka. Jak informuje Bogdan Ścibut, koordynator jubileuszowych obchodów, wkrótce zostanie wydana obszerna publikacja o życiu tego wybitnego Polaka, kapłana - męczennika.

Alina Macher
Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Czwartek, 14:58, 12 Listopad 2020

Rolniku, weź udział w spisie!

Czytaj dalej »
Piątek, 10:56, 13 Listopad 2020

Zdalna Szkoła+

Czytaj dalej »
Obrazek 0 z 0