A- A A+

Urząd Gminy w Wilkowicach

43-365 Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
tel. +48 33 499 00 77
fax. +48 33 817 30 43
Czwartek, 13:01, 27 Luty 2020
Logotipen

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.

Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego?
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Powodem do niepokoju są takie objawy jak:

  • gorączka powyżej 38o,

  • kaszel,

  • duszności i problemy z oddychaniem,

  • bóle mięśni,

  • ogólne zmęczenie.

Mieszkańcy, którzy wrócili z podróży do obszarów występowania COVID-19 lub mieli bliski kontakt z kimś kto może być chory, w ciągu 14 dni przed wystąpieniem powyższych objawów powinni:

*bez zwłoki telefonicznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: 33/499-29-22. Po godz. 15:00 czynny jest numer alarmowy: 504-022-816. Jak mówi dr Jarosław Rutkiewicz, szef bielskiej stacji te numery już są obciążone, stąd prośba o zachowanie spokoju i dzwonienie tylko w uzasadnionych przypadkach,

*lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. „W naszym przypadku najbliższe takie oddziały znajdują się w szpitalach w Cieszynie i Tychach”- mówi Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

Należy pamiętać, że leczenie jest bezpłatne.

Jeśli ktoś właśnie wrócił z podróży do obszarów dotkniętych koronawirusem  i nie ma niepokojących objawów powinien zachować spokój. „Zalecenia są takie, aby przez kolejne 14 dni obserwować się: codziennie mierzyć temperaturę i zwracać uwagę na występowanie objawów grypopodobnych”- mówi dyrektor bielskiego Sanepidu dr Jarosław Rutkiewicz. Powinniśmy przy tym normalnie funkcjonować: chodzić do pracy, czy do szkoły. Jeśli w tym czasie pojawią się powody do niepokoju postępujemy, jak w punkcie wyżej (zawiadamiamy Sanepid lub zgłaszamy się na oddział zakaźny). 

W związku z pojawiającymi się pytaniami i obawami dotyczącymi zachorowań, które są wywołane koronawirusem informujemy, że wszelkie informacje można uzyskać poprzez kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej.

 

Pomocne informacje można odnaleźć na stronach internetowych:

 

Opracowano na podstawie:

  1. „Nowy koronawirus SARS-Cov-2 – ZALECENIA (Aktualizacja na dzień 21 lutego 2020 r.)”artykuł na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego;

  2. artykuł „Koronawirus. Jak się zachować?” na stronie Starostwa Powiatowego

Czwartek, 14:58, 12 Listopad 2020

Rolniku, weź udział w spisie!

Czytaj dalej »
Piątek, 10:56, 13 Listopad 2020

Zdalna Szkoła+

Czytaj dalej »
Obrazek 0 z 0