A- A A+

Urząd Gminy w Wilkowicach

43-365 Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
tel. +48 33 499 00 77
fax. +48 33 817 30 43
Poniedziałek, 11:57, 21 Styczeń 2013
Powstanie styczniowe

W wyniku zleconych prac dotyczących opracowania monografii historycznej gminy Wilkowice, historycy pracujący pod kierownictwem dr Przemysława Stanko odkrywają niezwykle ciekawe, nieznane wcześniej bądź zapomniane fakty. Jednym z takich jest udział wilkowianina, Tomasza Kubicy, w powstaniu styczniowym.

Podczas powstania teren całego Królestwa Polskiego bardzo szybko stał się areną działań zbrojnych, głównie prowadzonych przez niewielkie oddziały powstańcze. Do walki poszli nie tylko studenci, chłopi i mieszczaństwo z Królestwa Polskiego, czy ziem zaboru rosyjskiego, ale także sporo powstańców pochodziło z Galicji czy Górnego Śląska.

 Jednym z takich młodych ludzi z terenu Galicji był urodzony 8 listopada 1840 r. Tomasz Kubica z Wilkowic. Gdy poszedł do powstania miał 23 lata. Był synem Jana, chałupnika i Marianny Nikiel. Z zawodu był krawcem. Kiedy powziął myśl walki o Polskę nie był żonaty. Pochłonięty pragnieniem walki o wolność swojej ojczyzny, przez wędrował Starą Wieś, Oświęcim, lasy libiąskie i chrzanowskie udając się najpewniej do Krzeszowic. Wstąpił do korpusu, który uderzył na oddziały kozackie operujące między Nidą a Sandomierzem. Uczestniczył w bitwie pod Jurkowicami koło Osieka w Sandomierskiem, którą stoczono 21 października 1863 r., skąd został wzięty do niewoli i w konsekwencji zesłany na przymusowe prace na Syberii. Staraniem ks. Ludwika Ruczki oraz ojca Jana, został zwolniony z niewoli, jako obywatel austriacki, jednak zmarł w drodze powrotnej w niewyjaśnionych okolicznościach.

 22 stycznia 2013 r. w całej Polsce będzie obchodzona 150-rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. - Jest to doskonała okazja, aby zaprezentować społeczeństwu, młodzieży szkolnej sylwetkę oraz szczegółowe losy powstańcze tego wybitnego mieszkańca Wilkowic - mówi wójt Mieczysław Rączka. - Zachowało się kilka bardzo cennych dokumentów. Są to między innymi list ojca do księdza Ruczki - posła polskiego w parlamencie w Wiedniu, osoby bardzo zasłużonej w ratowaniu Sybiraków. Zachowały się również wpisy do księgi parafialnej, potwierdzające daty, urodzenia, imiona rodziców, chrzestnych, a nawet informacje o przystąpieniu do powstania. Dokumenty te stanowią cenny wkład do publikacji pamiątkowej ulotki, która już została przygotowana.

 Okrągła rocznica walk powstańczych będzie obchodzona w Wilkowicach dzień po dacie ich wybuchu, a więc 23 stycznia. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej przygotują program artystyczny poświęcony rocznicy powstania jak i osobie Tomasza Kubicy. Wójt zapowiedział, że jeżeli przedstawienie będzie na wysokim poziomie, to zostanie ono pokazane w innych szkołach gminy.

 We wspomnianej monografii najpewniej zajdzie się wzmianka o postaci wilkowickiego powstańca. Wg Rączki sporządzanie publikacji przebiega w bardzo szybkim tempie. Wójt przewiduje, że monografia zostanie wydana we wrześniu bądź październiku 2014 roku, a więc na koniec kadencji obecnie funkcjonującej Rady Gminy. A tempo uznano za ekspresowe, bowiem prace rozpoczęto w połowie 2012 roku. Tworzenie takiego dokumentu jest bardzo czasochłonne, bowiem naukowcy przeczesują największe europejskie archiwa, poszukując informacji dotyczących Wilkowic. Im więcej mają czasu, tym więcej wyłowią cennych informacji.

Paweł Hetnał

Redaktor Gazety Region

LINK DO ARTYKUŁU

ULOTKA-TOMASZ KUBICA-POWSTANIEC STYCZNIOWY Z WILKOWIC

Czwartek, 14:58, 12 Listopad 2020

Rolniku, weź udział w spisie!

Czytaj dalej »
Piątek, 10:56, 13 Listopad 2020

Zdalna Szkoła+

Czytaj dalej »
Obrazek 0 z 0